Wysyłka już w 24hWysyłka już w 24hKoszty dostawy już od 11,99 złInfolinia: +48 505 806 892
Szybki kontakt

Krochmal to nie przeżytek - 5 zastosowań, o których warto wiedzieć

wtorek, 7 marzec 2017

Kiedyś krochmalenie bielizny i pościeli było standardową czynnością wykonywaną przez nasze babcie i prababcie. Z czasem jednak, w miarę pojawiania się nowoczesnych środków do prania oraz zmniejszenia cen tkanin użytkowych, pozwalających na ich częstszą wymianę, użycie krochmalu zmalało. My jednak zachęcamy, by przypomnieć sobie o tym specyfiku i jego ciekawych właściwościach.

Czym jest krochmal?

Tradycyjny krochmal powstaje po zmieszaniu skrobi ziemniaczanej (lub z innej rośliny) z wodą. Aby zneutralizować specyficzny zapach krochmalu, czasami dodaje się do niego olejek eteryczny. O ile wcześniej nasze babcie przygotowywały krochmal samodzielnie, dziś na rynku dostępne są wygodne w użyciu preparaty w saszetkach, które wystarczy połączyć z wodą, albo krochmale w płynie: http://www.clineo.pl/dom/pranie-i-plukanie/krochmale-i-sole-2/Niektóre z nich posiadają dodatkowo właściwości wybielające, polecane zwłaszcza przy praniu firan, obrusów i pościeli.

Co daje użycie krochmalu?

Efekt użycia krochmalu kojarzy nam się zwykle z usztywnieniem tkanin. Dlatego też warto stosować krochmal do prania obrusów, serwet i serwetek. To jednak nie wszystkie właściwości tej substancji.

Warto wiedzieć, że materiały uprane z użyciem krochmalu stają się bardziej odporne na brud. Pokrywa je niewidoczna, cieniutka warstwa ochronna, która utrudnia wchłanianie plam i kurzu. A jeśli już zostaną one ubrudzone, wyczyścimy je znacznie szybciej, dzięki temu, że brud nie wniknie zbyt głęboko.

Wykrochmalone tkaniny stają się także bardziej odporne na bakterie, w pewien sposób zakonserwowane. Powłoka krochmalowa utrudnia wchłanianie potu w materiał koszuli czy pościeli, co przedłuża ich świeżość i zapobiega namnażaniu się zarazków.

Krochmalenie pozwala również zmniejszyć częstotliwość prania, a tym samym zmniejszać zużycie ubrań, bielizny i pościeli. Jest to więc idealny środek ochronny do każdego typu odzieży i tkanin często użytkowanych, narażonych na szybką utratę koloru, poszarzenie czy wycieranie.

Płatności:system payUBezpieczeństwo:rzetelny regulaminDostawy:dostawca DPD dostawca inpostdostawca rabendostawca Orlen