Wysyłka już w 24hWysyłka już w 24hKoszty dostawy już od 11,99 złInfolinia: +48 505 806 892
Szybki kontakt

Od pierwszego ząbka - jak dbać o higienę jamy ustnej u małych dzieci

wtorek, 7 marzec 2017

Pierwsze zalążki zębów mlecznych tworzą się u dzieci już w trakcie życia płodowego. Po urodzeniu ma miejsce ich mineralizacja. To dlatego tak ważne jest, by dbać o higienę jamy ustnej już u noworodków.

Pierwsze miesiące życia

Nawet maluchom nieposiadającym zębów rodzice powinni przecierać dziąsła gazikami zwilżonymi wodą. Pozwala to nie tylko na pozbycie się resztek jedzenia, ale także przyzwyczaja dziecko do tego, że po jedzeniu czyści się buzię.

Kilkumiesięcznym dzieciom można kupić pierwszą szczoteczkę do zębów, która przypomina bardziej gryzak i ma kształt pierścienia. Dzieci mogą ją bezpieczenie gryźć, przeżuwać i wykonując te czynności przyzwyczajają się do mycia zębów.

Od pierwszego ząbka

W momencie, gdy w jamie ustnej dziecka pojawiają się pierwsze ząbki, można poprzestać na ich przecieraniu gazikiem, aby nie sprawiać dziecku dodatkowego bólu – miejsca te są jeszcze zwykle bardzo tkliwe. Gdy zęby widoczne są już w całości, można je myć za pomocą szczoteczek nakładanych na palec, podobnych do naparstka, wyposażonych w silikonowe włoski.

Gdy w buzi jest więcej zębów

Z pojawieniem się kolejnych zębów można już sięgnąć po szczotki przypominające te, których używają dorośli. Warto jednak zwracać przy tym uwagę na wiek oznaczony na opakowaniu przez producenta. Zapewni to odpowiednią miękkość włosia i wielkość główki szczoteczki.

Jakiej pasty używać u małych dzieci?

Podobnie jak w przypadku szczoteczek do zębów, kupując pasty również warto brać pod uwagę oznaczenia wiekowe. Zwykle dla dzieci do 6 miesięcy polecane są pasty bez fluoru, a dzieciom do 6 roku życia – z zawartością jonów fluorkowych 500 ppm. Należy wziąć pod uwagę, że niemowlakowi wystarczy porcja pasty lekko pokrywającej włosie szczoteczki, a dziecku z kilkoma ząbkami – porcja wielkości małego ziarenka grochu. Dzieciom, które niezbyt chętnie pozwalają na mycie zębów można podsunąć pastę w ich ulubionym smaku – truskawek, gumy balonowej lub coli.

Wszystkie produkty do pielęgnacji jamy ustnej dziecka znajdą Państwo w specjalnym dziale naszego sklepu: http://www.clineo.pl/dziecko/higiena-jamy-ustnej/

Płatności:system payUBezpieczeństwo:rzetelny regulaminDostawy:dostawca DPD dostawca inpostdostawca rabendostawca Orlen