Wysyłka już w 24hWysyłka już w 24hKoszty dostawy już od 11,99 złInfolinia: +48 505 806 892
Szybki kontakt

Jak posprzątać dom na Święta?

wtorek, 15 grudzień 2015

Jak posprzątać dom na Święta?

Jak się przygotować do świąt Bożego Narodzenia bez stresu i szybko posprzątać dom na Święta? Takie przygotowania wymagają jeszcze lepszego planowania, organizacji i podziału obowiązków niż na co dzień. Dlatego nie bój się zaangażować domowników we wszystkie czynności. 

Na sam początek zacznij od planowania. Zrób listę tego, co jest do zrobienia: zakupy, porządki, gotowanie, dekoracje i ozdabianie mieszkania. 10 minut planowania to zaoszczędzona godzina. Z łatwością będziesz mogła przydzielić poszczególne zadania członkom rodziny i nic nie umknie Twojej uwadze.

Zrób harmonogram świątecznych porządków. Zastanów się, czy chcesz wysprzątać całe mieszkanie na błysk, czy robiłaś takie porządki niedawno, np. wczesną jesienią. Być może część prac możesz przełożyć na wiosnę, a dzięki temu zaoszczędzisz i czas, i niepotrzebne stresy. To, co zostało do posprzątania zapisz na kartce i rozplanuj na kolejne dni oraz między domowników.

Krok pierwszy: pozbądź się kurzu

Pierwszy etap wszystkich dużych porządków, to pozbycie się kurzu z każdej powierzchni. Nie tylko z mebli, ale też z lamp, karniszy, firan oraz mebli tapicerowanych. Te ostatnie należy odkurzyć i uprać, np. specjalną pianką lub płynem do prania dywanów. Na koniec trzepiemy i pierzemy dywany.

Krok drugi: drzwi, okna i podłogi

Po gruntownym odkurzaniu kolejny etap sprzątania to drzwi, okna i podłogi.

Mycie okien zaczynam od wytarcia kurzu z ram i futryn. Następnie myjemy ciepłą wodą z detergentem, np. płynem do mycia naczyń.

Do szyb najlepiej sprawdzą się specjalne preparaty w butelce ze spryskiwaczem. Można też użyć domowego środka czystości zrobionego z wody i octu w stosunku 1:1. Szyby polerujemy dobrym ręcznikiem papierowym, który nie pozostawia włókien. Jeśli są bardzo zabrudzone, to można je najpierw umyć wodą z płynem do czyszczenia. 

W przypadku podłóg najważniejsze jest dobranie odpowiednich środków czyszczących do danej powierzchni. Każda z nich może wymagać innego preparatu.

Podłogi drewniane będą wymagały mycia szmatką zmoczoną w czystej wodzie. Po tym wycieramy do sucha i pastujemy. Do podłóg lakierowanych i paneli laminowanych lepsze będą specjalne preparaty, który jednocześnie ochronią czyszczone powierzchnie.

Krok trzeci: łazienka

Sprzątanie łazienki zacznij od umycia glazury i wyczyszczenia fug, a następnie zajmij się wanną, prysznicem, umywalką, toaletą. Do ich czyszczenia użyj specjalnych środków czystości. 

Po szczegółowe patenty pomocne przy czyszczeniu łazienki odsyłamy Cię do jednego z naszych wcześniejszych wpisów: Sprzątanie łazienki - 15 pomocnych patentów.

Krok czwarty: kuchnia

Przedostatni etap świątecznych porządków, to kuchnia. Najważniejsze to przygotować, garnki, patelnie, piekarnik i lodówkę do przygotowywania i przechowywania świątecznych potraw.  Zrób też przegląd wszystkich zapasów, sprawdź ich stan i termin ważności. Od razu spisuj listę zakupów.

Wszystkie zasady niezbędne do czyszczenia kuchni znajdziesz w jednym z naszych wcześniejszych artykułów: Sprzątanie kuchni - 15 trików na kuchenne porządki.

Krok piąty: zadbaj o szczegóły

  1. Sztućce wymocz w wodzie zmieszanej z octem w proporcjach 1:1, a następnie wypoleruj. Będą się pięknie błyszczeć.
  2. Osad z kawy i herbaty na kubkach, filiżankach i łyżeczkach usuniesz gęstą papką zrobioną z wody i soli.
  3. Blask szklanym naczyniom przywrócisz mocząc je całą noc w słonej wodzie. Wypoleruj ściereczką z mikrofibry.
  4. Pamiętaj by odświeżyć ozdoby choinkowe: bombki wyczyścisz pędzelkiem spryskanym wodą, sztuczną choinkę wykąp pod prysznicem lub wyczyścić wilgotną szczoteczką, a kurz ze świec usuniesz nylonową skarpetą.
  5. Jeśli bombka się potłucze, nie panikuj. Zmieć wszystkie większe części i umieść je na ręczniku papierowym. Wszystkie drobne elementy zbierz wałkiem czyszczącym, takim jak do ubrań.
  6. Wypierz wszystkie obrusy używając specjalnego proszku, który przywróci im pierwotny blask.
Płatności:system payUBezpieczeństwo:rzetelny regulaminDostawy:dostawca DPD dostawca inpostdostawca rabendostawca Orlen