Wysyłka już w 24hWysyłka już w 24hKoszty dostawy już od 11,99 złInfolinia: +48 505 806 892
Szybki kontakt

Jak segregować odpady w domu?

wtorek, 31 sierpień 2021

Samodzielna segregacja odpadów w domu to nie tylko przejaw obywatelskiej postawy, ale i coraz częstszy wymóg, zwłaszcza jeśli nie chcesz ponosić wysokich kosztów związanych z odbiorem śmieci. Jak robić to w prawidłowy sposób? Które śmieci należy segregować, a które można umieszczać w pojemnikach z odpadami zmieszanymi?

Pięć frakcji odpadów

Zgodnie z aktualnymi zasadami domowe odpady dzielą się na pięć różnych frakcji. Są nimi tworzywa sztuczne i metale (umieszczamy w jednym pojemniku), papier, szkło, bioodpady i odpady zmieszane. Powinniśmy zatem przygotować pięć pojemników/worków, w których moglibyśmy przechowywać różne rodzaje domowych odpadów.

W pojemniku na tworzywa sztuczne i metale umieszczamy wszelkie opakowania plastikowe i wielomateriałowe, na przykład opakowania po sokach czy mleku, reklamówki i folie, a także puszki po napojach, opakowania po konserwach, folię aluminiową i inny złom metalowy.

Do pojemników na papier wrzucamy kartony, gazety, ulotki, zeszyty czy zniszczone książki. Nie wrzucamy tam paragonów, kopert bąbelkowych czy kopert z przezroczystym okienkiem.

Pojemniki na szkło przeznaczone są do składowania wszelkich opakowań szklanych, głównie butelek po napojach, a także słoików czy szklanych flakonów po kosmetykach. Nie wrzucamy do nich uszkodzonych żarówek, samochodowych szyb czy ekranów telewizorów.

W pojemnikach z bioodpadami powinniśmy składować wyłącznie roślinne odpady – obierki, resztki owoców i warzyw, skoszoną trawę czy gałęzie drzew. Nie składujemy w nich odpadów odzwierzęcych. Wyjątkiem są skorupki jaj.

Wszystkie inne odpady, w tym artykuły higieniczne, resztki z jedzenia (kości, resztki mięsa i inne odpady odzwierzęce), tekstylia, zniszczone zabawki, ceramikę, opakowania styropianowe, buty, potłuczone naczynia czy lustra umieszczamy w pojemnikach z odpadami zmieszanymi.

Ada

Płatności:system payUBezpieczeństwo:rzetelny regulaminDostawy:dostawca DPD dostawca inpostdostawca rabendostawca Orlen