Wysyłka już w 24hWysyłka już w 24hKoszty dostawy już od 11,99 złInfolinia: +48 505 806 892
Szybki kontakt

Jak przedłużyć trwałość przetworów?

piątek, 8 październik 2021

Podstawową metodą wydłużenia czasu przydatności domowych przetworów do spożycia jest ich pasteryzacja oraz umiejętne przechowywanie. Odpowiednie przygotowane słoiki z korniszonami czy kiszonkami, owocowymi kompotami i dżemami, a także domowe konserwy mięsne zachowają trwałość przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Co to jest pasteryzacja?

To najpopularniejsza technika konserwacji produktów spożywczych polegająca na ich podgrzaniu w celu zniszczenia znajdujących się w nich drobnoustrojów odpowiedzialnych za psucie się żywności. W warunkach domowych pasteryzacja polega zwykle na gotowaniu zakręconych słoików z dowolnym rodzajem przetworu przez określony czas, najlepiej na wolnym ogniu – by słoiki nie popękały. Ewentualnie słoiki z przetworami można umieścić w rozgrzanym piekarniku na godzinę lub nieco dłużej – to polecana metoda pasteryzacji przetworów mięsnych, czyli popularnych domowych konserw. Skuteczna pasteryzacja musi wiązać się z zastosowaniem szczelnego pojemnika. Dlatego słoiki powinny być dobrze zakręcone, dzięki czemu znajdujący się w nich produkt nie będzie miał dostępu do powietrza i się nie zepsuje – kiszonki nie wymagają pasteryzacji, ale również one nie powinny mieć dostępu do powietrza.

Jeśli nie chcesz tracić czasu na pasteryzację domowych dżemów, konfitur czy powideł, gorącą owocową pulpę nałóż do wyparzonych chwilę wcześniej słoików i dokładnie zakręć, a następnie obróć do góry dnem. Dzięki temu nakrętka powinna złapać i domowy dżem nie będzie wymagał dodatkowej pasteryzacji.

Ada

Płatności:system payUBezpieczeństwo:rzetelny regulaminDostawy:dostawca DPD dostawca inpostdostawca rabendostawca Orlen