Wysyłka już w 24hWysyłka już w 24hKoszty dostawy już od 11,99 złInfolinia: +48 505 806 892
Szybki kontakt

Jak prać tiul?

Poniedziałek, 14 listopad 2022

Ażurowe tkaniny, z których powstają sukienki, ślubne welony, woalki i firany wymagają szczególnego traktowania. W zależności od rodzaju surowca użytego do wyprodukowania tiulu, z tkaniną należy obchodzić się nieco inaczej. O ile tiul produkowany z bawełny lub jedwabiu najlepiej prać ręcznie, w ciepłej wodzie, o tyle pranie tiulu syntetycznego, z którego powstają firany, wymaga niskiej temperatury. Oczywiście firany można prać w automacie.

Wybielanie tiulu

Biały tiul ma skłonność do żółknięcia, z czasem stopniowo tracąc swój pierwotny, niezwykle atrakcyjny wygląd. To przede wszystkim efekt działania słońca, unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń i dymu papierosowego. Do wybielania tiulu możesz wykorzystać tani węglan sodu, czyli sodę kalcynowaną. Ciekawy efekt osiągniesz również, stosując zwykłą aspirynę lub jej pochodne, na przykład polopirynę. W przypadku węglanu sodu wybielający roztwór przygotujesz ze 100 g proszku (sody kalcynowanej) i kilku litrów wody. Tiul wystarczy moczyć w roztworze przez około pół godziny, a następnie wyprać ręcznie lub w pralce automatycznej, w zalecanej przez producenta temperaturze, z wykorzystaniem zwykłych detergentów. Gdy używasz aspiryny, do przygotowania domowego wybielacza potrzebujesz kilku tabletek rozpuszczonych w około 10 litrach wody. Białe, tiulowe tkaniny moczysz w takim rozworze przez kilka-kilkanaście godzin, a następnie pierzesz ręcznie lub w pralce.

Pamiętaj, by syntetyczny tiul prać w niskiej temperaturze, wybierając program prania tkanin delikatnych. W przypadku tiulu z bawełny temperaturę prania można lekko zwiększyć.

Ada

Płatności:system payUBezpieczeństwo:rzetelny regulaminDostawy:dostawca DPD dostawca inpostdostawca rabendostawca Orlen