Wysyłka już w 24hWysyłka już w 24hKoszty dostawy już od 11,99 złInfolinia: +48 505 806 892
Szybki kontakt

Jak czyścić płyty winylowe?

czwartek, 13 maj 2021

Charakterystyczny dźwięk gramofonu ma wielu entuzjastów, którzy chętnie sięgają zarówno po nowe nagrania, jak i po stare płyty o wartości kolekcjonerskiej. Jeśli lubisz słuchać muzyki z gramofonu, ale nie chcesz narażać delikatnych płyt winylowych na uszkodzenia, pamiętaj o ich odpowiednim przechowywaniu i pielęgnacji.

Podstawową jest oczywiście profilaktyka, czyli minimalizowanie ryzyka przypadkowego uszkodzenia płyty przez jej niewłaściwe przechowywanie. Płyty winylowe najlepiej przechowywać w dedykowanych im okładkach, ewentualnie w wykonanych samodzielnie papierowych koszulkach. Dzięki temu ryzyko zarysowania i tym samym nieodwracalnego uszkodzenia płyt jest mniejsze. Warto pamiętać, że tradycyjne płyty winylowe wykonane są z materiałów silnie elektrostatycznych, przyciągających kurz i inne drobiny unoszące się w powietrzu. Ich rowki z czasem wypełniają się tego typu zanieczyszczeniami, co przekłada się na pogorszenie jakości dźwięku i sprzyja szybszemu zużyciu igły w gramofonie. Dlatego powierzchnię płyt co pewien czas warto przetrzeć, stosując delikatną szczoteczkę do winyli.

W sprzedaży znajdziesz gotowe zestawy do konserwacji płyt winylowych, składające się z miękkiej szczoteczki i specjalnego płynu - płyn pomaga usunąć kurz oraz inne zabrudzenia, w tym tłuste plamy od palców. Jego zastosowanie pomaga również zmniejszyć elektrostatyczność płyt, dzięki czemu wolniej się brudzą. Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę, umieść płytę na talerzu gramofonu i go uruchom, jednocześnie przykładając szczoteczkę do powierzchni płyty - wystarczy kilka obrotów i płyta będzie czysta.

Ada

Płatności:system payUBezpieczeństwo:rzetelny regulaminDostawy:dostawca DPD dostawca inpostdostawca rabendostawca Orlen