Wysyłka już w 24hWysyłka już w 24hKoszty dostawy już od 11,99 złInfolinia: +48 505 806 892
Szybki kontakt

Sprawne porządki - od czego zacząć?

piątek, 2 październik 2015

Sprawne porządki - od czego zacząć?

Sprzątanie nie musi zajmować nam całego dnia, a już tym bardziej wolnej soboty. Można sprzątać szybko i sprawnie a prace domowe rozłożyć tak, by zagwarantować sobie weekendy wolne od sprzątania. Jak to zrobić? Nie jest to wcale trudne, ale pomocny będzie dobry sprzęt, plan sprzątania i kilka zasad, które usprawniają sprzątanie.

Zasady usprawniające sprzątanie:

Sprzątanie zaczynamy od miejsc najbrudniejszych, które wymagają tego by środki do czyszczenia zaczęły działać. Takim miejscem będzie np. kuchenka gazowa pokryta tłuszczem, przypalonym jedzeniem, piekarnik czy toaleta. Spryskujemy je środkiem do czyszczenia i zostawiamy na kilka bądź kilkanaście minut, a w tym czasie sprzątamy pozostałe miejsca.

Na początek najłagodniejsze środki. Wiele zabrudzeń da się usunąć za pomocą łagodnych środków czystości i nie ma potrzeby by używać silnych i żrących preparatów. Dlatego gdy zmagasz się z plamą lub zabrudzeniem, zacznij od tego co masz w domu, a dopiero gdy one zawiodą, szukaj tych specjalistycznych. Silnie żrące środki mogą zniszczyć czyszczoną powierzchnię, dlatego lepiej ich unikać.

Zawsze sprzątamy z góry na dół. Zaczynamy od górnych półek, a kończymy na podłodze. Dotyczy to nie tylko układania, np. ubrań, ale przede wszystkim wycierania kurzu. Jeśli zaczniesz od odkurzania i zmycia podłogi, a dopiero później wytrzesz kurz z mebli to na pewno spadnie on na podłogę i Twoja dotychczasowa praca się zmarnuje.

Zawsze sprzątamy od środka do zewnątrz. Robiąc porządki w szafce najpierw wyjmij z niej rzeczy i wytrzyj półki w środku a dopiero po tym umyj drzwiczki. Dotyczy to też prysznica czy wanny. Zawsze jak myjemy je wewnątrz to ochlapane jest wszystko dookoła, a nie chcemy sami psuć naszej pracy.

Postępujemy zgodnie z regułą zdejmij/wyjmij umyj połóż/włóż. Jeśli chcemy dokładnie posprzątać musimy usunąć przedmioty, które nam w tym przeszkadzają. Zdejmujemy bibeloty z półek, wycieramy półkę i stojące na niej przedmioty i dopiero możemy je znów ułożyć. Podobnie jest z ubraniami w szafie czy naczyniami w kuchni.

Pomocny zestaw środków czystości:

 

Dobry zestaw środków i akcesoriów do sprzątania to podstawowa sprawa. Dobre narzędzia, to szybsze sprzątanie. Poniżej kilkanaście rzeczy, które stanowią minimum, którego potrzebujesz by efektywnie sprzątać.

Do mycia potrzebujemy:

Wiadro z mopem – idealna rzecz do mycia podłóg, ale wiaderko będzie nam potrzebne nie tylko do mycia podłóg 

Zmywaki do naczyń – w ilości nieograniczonej, minimum 3 jedna do mycia naczyń, jedna do sprzątania kuchni i jedna do sprzątania łazienki

Szczoteczki do zębów – nie wyrzucamy zużytych, tylko wykorzystujemy do czyszczenia trudno dostępnych miejsc

Ściereczki:

Z mikrofibry – usuwają brud, tłuszcz i kurz dużo lepiej niż tradycyjne ściereczki, można ich używać do czyszczenia niektórych powierzchni bez użycia detergentów

Ściereczki do kurzu ja używam miękkich bawełnianych ściereczek do wycierania mebli, ale też do czyszczenia laptopa

Uniwersalne ściereczki kuchenne – do szybkiego ogarnięcia brudu w kuchni, ale nie tylko

Eko sprzątanie, czyli naturalne środki czyszczące:

1. Ocet

2. Soda oczyszczona

3. Kwasek cytrynowy

Niezbędne sklepowe środki czystości:

1. Spray do czyszczenia kuchni

2. Spray do czyszczenia łazienki

3. Mleczko czyszczące

4. Płyn do czyszczenia toalet

5. Ręcznik papierowy

6. Plastikowy pojemnik do przechowywania naszego sprzętu – nie jest  to obowiązkowa rzecz, ale najlepiej przechowywać wszystkie narzędzia do sprzątania razem w wyznaczonym do tego miejscu.

Plan sprzątania

Kiedy mamy podstawowy sprzęt do sprzątania i wiemy jak działać, by było szybko, nie pozostaje nic innego jak stworzyć plan sprzątania. Planowanie, to jedna z tych rzeczy, które porządkują nasze życie. Gdy mamy coś na piśmie, to łatwiej się zmotywować, wykonanie danej czynności, staje się prostsze, bardziej klarowne i jasne. Nie zastanawiamy się od czego zacząć i kiedy to zrobić. No i odhaczanie wykonanych zadań, czyż to nie jest motywujące?

Ułożenie planu sprzątania pozwala na takie rozplanowanie porządków, dzięki któremu nie musimy poświęcać całego dnia czy kilku godzin w ciągu dnia na sprzątanie. Wystarczy wszystkie czynności rozbić na mniejsze a na ich wykonanie przeznaczyć tylko 15 minut dziennie.

Jak ułożyć taki plan sprzątania? Na początek przejdź się po swoim mieszkaniu i spisz na kartce, co jest do sprzątania i jak często. Następnie ustal co wymaga codziennych porządków (np. ścielenie łóżka, zmywanie), co czyszczenia raz czy dwa razy w tygodniu (np. odkurzanie czy czyszczenie łazienki), co musi być zrobione raz w miesiącu, a co raz na kwartał. Przypisz poszczególne zadania do konkretnych dni tygodnia, zostawiając dwa wolne dni, w które odpoczywasz. Zadaniami podziel się z członkami rodziny, plan powieś w widocznym miejscu i do dzieła!

Pamiętaj by nie zrażać się początkowymi niepowodzeniami. Udoskonalenie planu wymaga czasu i prób i błędów, ale taki system naprawdę działa!

 

Płatności:system payUBezpieczeństwo:rzetelny regulaminDostawy:dostawca DPD dostawca inpostdostawca rabendostawca Orlen