Wysyłka już w 24hWysyłka już w 24hKoszty dostawy już od 11,99 złInfolinia: +48 505 806 892
Szybki kontakt

Jak zachować czerń ubrań na dłużej?

Poniedziałek, 3 październik 2016

Jak zachować czerń ubrań na dłużej?

W sezonie jesienno – zimowym dużo częściej sięgamy po ciemne i czarne ubrania. To oznacza też więcej ciemnego prania. Dla niektórych zachowanie czerni ubrań i bielizny jest większym problemem, niż utrzymanie śnieżnej bieli, dlatego dziś podrzucamy kilka porad, które pozwolą uniknąć blaknięcia ciemnych kolorów.

Przed praniem

Zanim wrzucimy ubrania do pralki, najpierw starannie je posegregujmy. Czarne i granatowe rzeczy pierzmy tylko z innymi o takich kolorach. Dzięki tym wypłukujący się barwnik nie przejdzie na jaśniejsze ubrania, a pozostanie na tych, którym nie zaszkodzi. Warto też nastawić pralkę na niską temperaturę – 30 do 40 stopni, a jeśli możemy sobie na to pozwolić – prać ręcznie. Wyższa temperatura w pralce sprzyja blaknięciu. Dobrą praktyką jest również odwracanie ubrań na drugą stronę. Ubrania, które zamierzamy uprać po raz pierwszy, możemy najpierw namaczać w occie, co spowolni uwalnianie się z nich barwnika w praniu.

Dobór środka do prania

Nie mniej ważne, niż przygotowanie ubrań przed praniem, jest zastosowanie odpowiedniego środka do prania. Lepszym wyborem będzie płyn, niż proszek, ponieważ ten drugi może zostawiać na ubraniach jaśniejsze ślady. Istnieje wiele specyfików, które posiadają formuły dostosowane specjalnie do tkanin w ciemnych kolorach. W nasze ofercie znajdują się obecnie płyny o pojemnościach 500 ml, 1l, 1,5l a nawet 2l, marek takich jak Perwoll, Woolite, Wirek, Sofin i FF.

Reanimacja czerni

Jeśli nasze ulubione ubranie wyblakło, a mimo to, nie chcemy się go pozbywać, możemy spróbować kilku ‘babcinych’ sposobów, które przywrócą dawną czerń.

Jednym z nich jest płukanie ubrań w piwie lub wywarze z liści orzecha włoskiego, które nieco przyciemniają tkaniny. Można namaczać je również w herbacie. Ściereczką nasączoną czarną herbatą warto też czyścić na bieżąco plamy, żeby uniknąć rozjaśnienia tkaniny w tym miejscu. W sklepach dostępne są też renowatory koloru lub barwniki do tkanin.

Po praniu

Już po upraniu zadbajmy o to, żeby czarne ubranie suszyć w mieszkaniu, albo w cieniu – światło słoneczne sprzyja blaknięciu.

Płatności:system payUBezpieczeństwo:rzetelny regulaminDostawy:dostawca DPD dostawca inpostdostawca rabendostawca Orlen