Wysyłka już w 24hWysyłka już w 24hKoszty dostawy już od 11,99 złInfolinia: +48 505 806 892
Szybki kontakt

Jak dbać o higienę uszu?

czwartek, 17 wrzesień 2020

Jak dbać o higienę uszu?

Woskowina to wydzielina, która pełni funkcję ochronną dla skóry w przewodzie słuchowym oraz błony bębenkowej. Jest mieszanką wydzielin z gruczołów woskowinowych, łojowych i fragmentów naskórka. Jej obecność nie jest niczym niepokojącym, ale raz że ze względu na lepką konsystencję i brązowawy kolor nie wygląda ładnie, a dwa, jej nadmiar może zaszkodzić słuchowi. Dlatego ważne jest dbanie o higienę uszu, ale odpowiednimi metodami. W jaki to sposób? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, które pozwoli Ci zadbać o uszy z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Uszy powinno się czyścić regularnie. Nie wolno jednak czyścić ich zbyt głęboko. Czyszczenia wymaga przede wszystkim małżowina, a także ujście przewodu słuchowego zewnętrznego. Najlepiej używać do tego celu ciepłej wody i lekkich środków czyszczących o naturalnym pH, czyli 5,5. Najlepiej czyścić uszy palcem owiniętym chusteczką higieniczną, zwilżoną wodą. Jeśli woda dostanie się do uszu (a dzieje się tak nierzadko podczas kąpieli czy mycia włosów), nie należy jej usuwać, zwłaszcza głęboko z ucha. Należy poczekać aż woda sama wyschnie.

Preparaty do czyszczenia uszu

Na rynku dostępne są różne preparaty i spraye do higieny uszu. Spray do czyszczenia uszu jest niezwykle potrzebny w codziennym życiu. Preparaty w formie sprayu rozpyla się do uszu w odpowiedniej dawce i częstotliwości, zgodnie z zaleceniami producentów. Pomagają one pozbyć się nadmiaru zaschniętej woskowiny poprzez jej nawilżenie i rozpuszczenie. Stosowanie sprayu przyczynia się także do zapobiegania infekcjom bakteryjnym, grzybiczym i wirusowym. Spraye są wyrobem medycznym i można z ich pomocą usuwać nawet korki woskowinowe, zatykające przewód słuchowy. Jednak w takich skrajnych przypadkach najlepiej udać się do laryngologa, który w profesjonalny i bezpieczny dla wrażliwego wnętrza ucha sposób usunie zalegającą woskowinę. Najczęściej odbywa się to poprzez płukanie uszu lub przy pomocy specjalnego haczyka bądź ssaka.

Czyszczenie uszu patyczkiem

Patyczki do uszu to bardzo popularny produkt wybierany i stosowany często do czyszczenia uszu. Należy wziąć pod uwagę, że patyczki do uszu służą tylko i wyłącznie do czyszczenia małżowiny usznej do ujścia przewodu słuchowego. Patyczków można używać, ale trzeba wiedzieć jak -  nie należy ich wkładać głęboko do ucha.

Woskowina, znajdująca się w uchu, jest jak ochrona przeciw infekcjom bakteryjnym, grzybiczym czy przed owadami, a całkowicie pozbycie się jej skutkuje zwiększonym jej nagromadzeniem, czyli powoduje efekt odwrotny od zamierzonego. Dodatkowo nadmierne usuwanie woskowiny może się przyczyniać do swędzenia, wysychania i łuszczenia się skóry w przewodzie pokarmowym. 

Patyczki do uszu mogą mieć też wiele zastosowań, dlatego warto mieć je w domu. Z ich pomocą można czyścić różne drobne przedmioty i zakamarki. Mogą także pomóc paniom w nakładaniu lub zmywaniu makijażu. Wszystko zależy od wyobraźni użytkownika.

Płatności:system payUBezpieczeństwo:rzetelny regulaminDostawy:dostawca DPD dostawca inpostdostawca rabendostawca Orlen