Wysyłka już w 24hWysyłka już w 24hKoszty dostawy już od 11,99 złInfolinia: +48 505 806 892
Szybki kontakt

Jak czyścić pomniki i nagrobki?

czwartek, 6 październik 2016

W październiku zwykle powoli rozpoczynamy już przygotowania do Wszystkich Świętych i Zaduszek. To jedne z najważniejszych jesiennych świąt, przypominające nam o tych, którzy odeszli. Zanim odwiedzimy groby bliskich na początku listopada, możemy już wcześniej pomyśleć o ich uprzątnięciu i oczyszczeniu. Jak się za to zabrać, w jaki sposób sobie to ułatwić?

Przede wszystkim najpierw powinniśmy upewnić się, z czego jest wykonany dany nagrobek. Inaczej czyści się nagrobki granitowe, inaczej te z wapienia lub piaskowca. Na pewno należy być przy tym bardzo delikatnym. Dobrą praktyką jest zwykle rozpoczęcie sprzątania od wyczyszczenia nagrobka samą szmatką zwilżoną wodą. W miejscach, gdzie znajduje się przylegający brud, pomocne będą szczotki o miękkim włosiu i plastikowe skrobaczki. Tych jednak należy używać z wyczuciem, aby nie porysować kamienia. Woda i szczotka są najlepszym sposobem na lastriko i granity.

Gotowe środki do czyszczenia nagrobków

Jeśli jednak po użyciu wody na nagrobku nadal widoczne są plamy czy ślady brudu, możemy użyć delikatnego detergentu. W naszym sklepie mamy do wyboru produkty w postaci pasty, płynów czy mleczek w przystępnych cenach. Każdy z nich posiada dokładne zalecenia - do jakiego rodzaju kamienia sprawdzi się najlepiej i w jaki sposób należy go używać.

Na trudne zabrudzenia polecamy aktywny płyn myjący Minos lub aktywny zmywacz Sidolux Triger. Po pozbyciu się najbardziej uciążliwych plam, użyć można płynu myjącego lub pasty, która jednocześnie czyści, nadaje połysk, jak i konserwuje. Możemy zastosować także płyn do ochrony i nabłyszczania, polecany na końcowe etapy sprzątania. Nada on połysk bez polerowania, ale również zabezpieczy przed działaniem czynników zewnętrznych, m.in. powstawaniem zacieków od deszczu czy śladów po spadających liściach. Taki płyn można nanosić warstwami, każdą kolejną dopiero po wyschnięciu poprzedniej.

Kapiący ze zniczy wosk potrafi zastygnąć w trudne do zeskrobania plamy. Najłatwiejszym sposobem na jego usunięcie będzie użycie po prostu gorącej wody, która go roztopi. W tym wypadku detergent będzie zbędny.

Płatności:system payUBezpieczeństwo:rzetelny regulaminDostawy:dostawca DPD dostawca inpostdostawca rabendostawca Orlen