Wysyłka już w 24hWysyłka już w 24hKoszty dostawy już od 8,60 złInfolinia: +48 505 806 892
Szybki kontakt

Ekologiczne szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

wtorek, 12 listopad 2019

Ekologiczne szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Właściciele domków jednorodzinnych, które nie mają dostępu do kanalizacji, stają przed dość kłopotliwym wyborem rozwiązania do utylizacji ścieków. Do wyboru mamy budowę szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

Ekologiczne szambo a oczyszczalnia ścieków – podobieństwa i różnice

Szambo ekologiczne to nic innego jak zbiornik bezodpływowy, w którym gromadzone są zanieczyszczenia z posesji. W przeciwieństwie do standardowych szamb, nie zagrażają środowisku i czystości wód gruntowych. Konieczne jest jednak regularne opróżnianie zbiornika. Innym rozwiązaniem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, która dzięki odpowiednim filtrom i drenażom oczyszcza ścieki, przez co mogą być one odprowadzone bezpośrednio do gleby bez ryzyka jej zanieczyszczenia. Inwestorzy muszą wziąć pod uwagę dwa, bardzo ważne czynniki, które decydują o możliwości zastosowania danego rozwiązania:

Budowa szamba jest tańsza, ale wymaga większych wydatków eksploatacyjnych – regularnego wywozu nieczystości. Z drugiej strony przydomowa oczyszczalnia ścieków może być nawet 5-krotnie droższa w budowie, ale roczny koszt jej utrzymania jest bardzo niewielki. Bardzo ważna jest też wielkość samej działki. Na niewielkich inwestycjach niemożliwe jest zbudowanie oczyszczalni z powodu niedotrzymania określonych prawnie odległości od ogrodzenia czy studni.

Co się bardziej opłaca?

Za bardziej ekologiczne rozwiązanie uważa się budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Nie ma tu mowy o nieprzyjemnym zapachu czy możliwości przepełnienia zbiornika na nieczystości. Jest to więc także elastyczniejsze i bardziej komfortowe dla mieszkańców rozwiązanie. Oczyszczalnia może spełniać swoje zadanie nawet przez 30 lat od momentu wybudowania. Szambo, nawet w formie ekologicznej, nie jest pełni bezpieczne dla środowiska.

Eksploatacja szamba i oczyszczalni ścieków

Jak zostało powiedziane wcześniej, szambo musi być regularnie wypróżniane. W przypadku modeli ekologicznych może to odbywać się nieco rzadziej, ale nadal jest konieczne. Przy oczyszczalni nie trzeba w ogóle tego robić. Nie możemy jednak zapominać także o konieczności zakupu odpowiedniej chemii gospodarczej przeznaczonej do rozwiązań pozbywania się nieczystości. Całe szczęście zakup tabletek do szamba nie jest dużym wydatkiem, ale koniecznym, jeśli chcemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, ale także zwiększyć żywotność zbiornika. Zastosowanie tego typu preparatu umożliwia:

Takie tabletki wrzucane do toalety zawierają bakterie i enzymy, które rozkładają odpady i nieczystości, sprawiając, że stają się one bezpieczniejsze dla środowiska. Chemia tego typu jest także dostępna w formie proszku do stosowania bezpośrednio w zbiorniku.

https://www.clineo.pl/bros-microbec-ultra-tabletka-do-szamb-16-sztuk.html

 

Zarówno ekologiczne szambo, jak i przydomowa oczyszczalnia mają swoje wady i zalety. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zastosowaniu danego rozwiązania, musimy przeanalizować wszystkie cechy obu rozwiązań – od możliwości budowy spowodowanej planem zagospodarowania terenu po koszty eksploatacyjne, które będziemy musieli ponosić.

Płatności:system payUBezpieczeństwo:rzetelny regulaminDostawy:dostawca DPD dostawca inpostdostawca rabendostawca Orlen