Witaj w Clineo! Czego dziś potrzebujesz?
Infolinia: 505 806 892 Wysyłka już w 24h Koszt dostawy już od 8,60zł
Szanowni Państwo, w związku z ograniczeniami epidemicznymi oraz dużą ilością zamówień, które spływają do naszego sklepu w ostatnim okresie czas przygotowania towaru do wysyłki może wydłużyć się do 3 dni roboczych. Prosimy o wyrozumiałość i przepraszamy za wszelkie utrudnienia. Zespół Clineo.pl

Jak pozbyć się wilgoci w mieszkaniu?

2021-02-04
Jak pozbyć się wilgoci w mieszkaniu?

 

Wilgoć to jeden z najczęściej pojawiających się problemów w domach i mieszkaniach. Równie często zauważalna jest ona zarówno w nowym budownictwie, jak i w znacznie starszych nieruchomościach. Jak pozbyć się jej raz i na zawsze? Poznaj nasze sposoby!

Skąd bierze się pleśń w domu?

Warto na początku zastanowić się skąd właściwie bierze się wilgoć. Najczęściej winowajcą jest nieodpowiednia wentylacja, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, a także za rzadkie wietrzenie. Czasami jednak problem stanowią wady, które powstały już na etapie budowy, ponieważ np. woda technologiczna utkwiła w ścianach, które nie zostały odpowiednio osuszone lub docieplenie budynku jest zbyt małe. Wilgoć na szczęście można dość szybko zauważyć. Objawia się ona poprzez pleśń i zagrzybienie wychodzące na ścianach w formie pęcherzy lub wykwitów o szaro-brązowej barwie. 

Pochłaniacze wilgoci w każdym pomieszczeniu

Jeżeli borykasz się z problemem wilgoci, w pierwszej kolejności zainwestuj w pochłaniacze. Takie urządzenia warto zainstalować w każdym pokoju, ale szczególnie tam, gdzie wilgotność powietrza jest największa, czyli w kuchni (ze względu na gotowanie), w łazience (prysznic/wanna), a także tam gdzie suszysz pranie. Pochłaniacze wilgoci to proste urządzenia, które dzięki specjalnym wkładom pobierają nadmiar wilgoci z pomieszczenia, co wpływa na zaprzestanie rozwoju pleśni i grzybów.

Chemia domowa do walki z wilgocią

Pleśń spowodowana wilgocią pojawia się nie tylko na ścianach czy sufitach, ale także na fugach w łazience czy w kuchni, a także przy oknach lub kuchennych meblach. W takiej sytuacji warto zastosować nieco bardziej agresywne preparaty z kategorii chemii domowej, np. Savo, płyn przeciw pleśni. Wystarczy spryskać konkretne miejsce z odległości 3-5cm i zostawić na 20 minut. Później całość można zmyć lub pozostawić do wyschnięcia. Proces należy powtórzyć kilkukrotnie aż problem zniknie. Jeżeli z jakiegoś powodu masz problem z używaniem chloru (ze względu na słabą tolerancję zapachu czy delikatne powierzchnie), możesz wybrać, np. preparat do usuwania pleśni bez chloru Oro, który działa równie skutecznie. Warto także używać produktów zabezpieczających przed pleśnią, chroniące miejsca z nawracającym problemem.

W ekstremalnych przypadkach zatrudnij specjalistę

Pamiętaj, że opisana powyżej chemia domowa to środki, które możesz zastosować w domu, jednak w przypadku bardzo rozległych problemów mogą one nie pomóc. Czasami konieczne jest wezwanie specjalistów, którzy odciągną wilgoć ze ścian czy podłóg, a później zastosują bardzo inwazyjne środki, niedostępne w sklepach z chemią gospodarczą. Takie działanie wymaga zwykle wyłączenia mieszkania z użytku na jakiś czas, aby preparaty mogły wyparować, gdyż są one toksyczne dla organizmu człowieka. Warto zatem na początku spróbować samodzielnego pozbycia się problemu. Jeśli to nie zadziała, konieczne będzie wezwanie ekspertów.

Wybierz idealny sposób na walkę z pleśnią dla siebie i zagwarantuj sobie bezpieczne dla zdrowia środowisko domowe!

 

Kontakt