Witaj w Clineo! Czego dziś potrzebujesz?
Infolinia: 505 806 892 Wysyłka już w 24h Koszt dostawy już od 8,60zł
Szanowni Państwo, w związku z ograniczeniami epidemicznymi oraz dużą ilością zamówień, które spływają do naszego sklepu w ostatnim okresie czas przygotowania towaru do wysyłki może wydłużyć się do 3 dni roboczych. Prosimy o wyrozumiałość i przepraszamy za wszelkie utrudnienia. Zespół Clineo.pl

Czym i kiedy nawozić kwiaty na balkonie?

2021-03-24
Czym i kiedy nawozić kwiaty na balkonie?

Uprawiasz kwiaty na balkonie, ale często marnieją Ci one ze względu na nieodpowiednie warunki atmosferyczne? Zadbaj o ich regularne nawożenie, które wzmocni rośliny i pomoże im pięknie rosnąć. Kiedy i czym je nawozić, aby nie wstydzić się aranżacji swojej przestrzeni?

Dlaczego warto nawozić rośliny i jak to robić?

Zacznijmy od tego, że nawożenie jest koniecznie dla większości roślin, które hodujemy na balkonach czy w przydomowych ogrodach. Pomaga ono zachować zdrowe zielone liście i wspiera długie kwitnienie. Najczęściej wszystkie kwiaty sadzone na balkonach  wymagają nawożenia, jednak największą uwagę należy zwracać na te, które nie są przystosowane do życia w naszym klimacie, np. stokrotki afrykańskie. Proces nawożenia powinien być systematyczny, ponieważ tylko to zapewni kwiatom stały dostęp do niezbędnych mikro i makroelementów. Szczególnie ważne jest dostarczanie azotu, potasu i fosforu (zapewniających obfite kwitnienie) oraz żelaza, magnezu czy manganu (gwarantujących odpowiednie wybarwienie roślin). Nawożenie powinno odbywać się raz w tygodniu, chyba że masz wśród swoich okazów kwiaty wymagające częstszego wsparcia.

Granulowany czy w płynie – który nawóz jest bezpieczniejszy dla roślin?

Jeśli chodzi o rodzaje preparatów, to najpopularniejsze, a zarazem najbezpieczniejsze, są nawozy w płynie, które rozpuszcza się w wodzie. Na opakowaniu znaleźć można pełną instrukcję przygotowania roztworu, którym później wystarczy zwyczajnie podlać rośliny. Możesz także postawić na nawozy granulowane. Tego typu preparaty rozrzuca się w odpowiedniej dawce na powierzchni ziemi wokół rośliny. W tym przypadku trzeba jednak być bardzo uważnym. Posypanie nawozem liści i innych części roślin może doprowadzić do poparzenia.

Dedykowane nawozy do roślin

Wybierając konkretny nawóz, warto zwrócić uwagę na preparaty dedykowane konkretnym roślinom, np. surfiniom czy pelargoniom. Jeśli jednak w swoich zbiorach masz dużo kwiatów lub nie znasz nazwy niektórych z nich, możesz śmiało zastosować nawóz uniwersalny, taki jak nawóz uniwersalny Biopon, który również stanowi dobre wsparcie dla roślin.

Nawozy nowej generacji

Ostatnio coraz popularniejsze stają się także nawozy nowej generacji, których działanie jest znacznie dłuższe. Występują one w formie otoczkowanej, która uwalnia składniki pokarmowe z gleby nawet do 6 miesięcy. Jest to idealna opcja dla zapominalskich, gdyż często wystarczy wymienić je raz na sezon! Podobną propozycją są pałeczki nawozowe, które umieszcza się w glebie przy krawędzi doniczki. Ich czas działania jest jednak nieco krótszy, gdyż zasilają rośliny przez okres 1-3 miesięcy. Co ważne, nawóz w tej formie także można dopasować do rodzaju posiadanych kwiatów. Dostępne są np. pałeczki nawozowe Biopon do pelargonii, a także opcje przeznaczone dla roślin balkonowych, zielonych czy kwitnących.

Kontakt